Δευτέρα 1 Μαΐου 2023

Boston 115 - 76xrs 119 (0-1)

Με την απουσία του Embiid από το πρώτο παιχνίδι κλήθηκε η Philadelphia να αντιμετωπίσει την ομάδα της Βοστώνης, λογικό είναι με αυτές της συνθήκες να πάρει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες ο James Harden που ξεκίνησε με 12π. (3/3 δίποντα 2/2 τρίποντα) και έκλεισε με 16π. το 1ο δωδεκάλεπτο. Από την ομάδα της Βοστώνης οι Brown & Tatum κρατούσαν επιθετικά τους κέλτες για να κλείσει το σκορ στο 38-31.

Ο πολύ υψηλός ρυθμός συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο που φαινομενικά βόλευε τους γηπεδούχους και με έναν Tatum να σκοράρει με κάθε πιθανό τρόπο και έχοντας σε αυτή την περίοδο 20π. (26 συνολικά στο 1ο ημίχρονο) αλλά οι Sixers βρήκαν πόντους σε αυτό το σημείο από τους Melton 17π. και Harris για να τελειώσει το ημίχρονο με την διαφορά στο 3πόντο για τους Boston 66-63.

Ξεκινώντας η 3η περίοδος και λίγο πάνω από τα μισά πήρε οριακό προβάδισμα η Philadelphia 77-80 και μετά με τρίποντο από τον James και 30π. ανέβηκε ο δείκτης του σκορ στο 77-83. Η περίοδος τελικά έφερε το σκορ στα ίσια με 87-87.

Τελευταίο δωδεκάλεπτο και με σεληνιασμένο Harden να συνεχίζει να σκοράρει και να κρατάει διεκδικητές για την νίκη την ομάδα του έχοντας 39π. και 6:50 για την λήξη. Όλα έδειχναν δραματικό φινάλε και έτσι και έγινε με νέο τρίποντο 8.4'' πριν το φινάλε κάνει το σκορ 115-117 και τους δικούς του πόντους 45π. και με βολές του Reed ο πίνακας έγραψε 115-119 και γράφτηκε το 0-1 μέσα στην Βοστώνη.