Κυριακή 30 Απριλίου 2023

Kings 100 - Warriors 120 (GAME 7)

Τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες για να αναδειχτεί ο νικητής που θα περάσει στα ημιτελικά. Στην αρχή στο 2ο δωδεκάλεπτο σε ένα κλειστό παιχνίδι οριακό προβάδισμα με 40-41 οι Kings και 49-50 λίγο μετά και αργότερα με 3:51 να απομένει για το ημίχρονο το σκορ στα ίσια με 51-51. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 58-56 για τους Βασιλιάδες με πρώτο σκόρερ τον Sabonis 16π. και να συμπληρώνεται η τριπλέτα των σκόρερ με τον Fox 8π. & Monk 9π. από πλευράς πολεμιστών σπουδαίο παιχνίδι από τον Curry με 20π.

Ανοιχτοί λογαριασμοί και μόλις ένα ημίχρονο για να βγει ο νικητής της αναμέτρησης, ξεκίνημα με 3πόντο από τον Curry και προβάδισμα 59-58 για το Golden State.
Με τους Thomson & Curry να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους έρχεται μίνι διαφορά με 69-62 για τους φιλοξενούμενους 7:50 ακόμα για το 3ο δωδεκάλεπτο. Με το σκορ στο 91 - 81 , αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι οι Warriors από τις βολές θα είχε ανοίξει και άλλο η διαφορά και να απομένει η τελευταία στροφή με 12 λεπτά ακόμα, σε αυτό το σημείο ο Curry έχει ήδη 34π. και τον Thomson να ακολουθεί με 16π. Σημαντικό στατιστικό είναι τα ριμπάουντ σε αυτή την περίοδο με 22-9 για τους Warriors.

Αρχές τελευταίου 12λέπτου και ο Looney φτάνει τα 20 ριμπάουντ και το σκορ πάει 95-81, με χρόνο 8:35 να απομένει δείχνει η εκπληκτική πορεία του Sacramento να φτάνει προς το τέλος της. Οι Warriors τα κατάφεραν και μας δικαίωσαν κιόλας ως πρόβλεψη και με 4-3 προχωρούν στους ημιτελικούς. Μεγάλος νικητής ο Steeve Kerr και οι παίκτες του με το τελικό 120 - 100.
Να αναφέρουμε πως εμείς εδώ στο blog προβλέψαμε εκτός από νίκη του Golden State και +50 πόντους του σούπερ star Curry!!!!