Κυριακή 30 Απριλίου 2023

New York 101 - Miami Heat 108 (0-1)

Στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής αυτής σειράς ξυπνάνε μνήμες από το παρελθόν αφού πρόκειται για παραδοσιακές δυνάμεις του ΝΒΑ. Στο 1ο δωδεκάλεπτο με αργό τέμπο οι ομάδες, μετά ένα αρχικό προβάδισμα 5 πόντων από τους Heat πήραν σκυτάλη οι Knicks στο προβάδισμα και έκλεισε στο 32-21 το σκορ, εκμεταλλευόμενη την μεγάλη αστοχία του Miami ειδικά to από τρίποντο 4/17.

Στο 2ο δωδεκάλεπτο συνεχίστηκε χαμηλός ρυθμός και με πρωταγωνιστή το σκληρό παιχνίδι το σκορ έκλεισε στο ημίχρονο 55-50 για τους Knicks.

Συνέχεια στο παιχνίδι και στο 2ο ημίχρονο είδαμε τους Heat να φτάνουν από τα πρώτα λεπτά το ματς στα ίσια 61-61 με ένα σερί 8-0. Σε εκείνο το σημείο ήρθε μια έκρηξη από τον Butler (19π.) και παίρνει κεφάλι στο σκορ με 74-66 το Miami. Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήρθε στο 81-75 υπέρ των Heat.

Τελευταία πράξη στο παιχνίδι με τους Heat να κρατάνε σταθερά μια διαφορά μονοψήφια 95-90 με το ρολόι να δείχνει 5:37 για την λήξη. Μια φάση μετά ο Butler σε προσπάθεια του για καλάθι δέχεται το φάουλ και το χτύπημα στον δεξιό του αστράγαλο, παρόλα αυτά συνέχισε στο παιχνίδι κουτσαίνοντας. Το τέλος βρίσκει νικήτρια την ομάδα του Miami με 108-101 με σταθερά τον Butler να συνεχίζει να σκοράρει 25π./11ρ. , τον Lowry σε ένα καλό παιχνίδι σε οργάνωση αλλά και με 18 πόντους, βοήθησαν και Vincent 20π. , Adebayo 16π. Για τους Knicks o Brunson είχε 25π. & ο Barrett 26π.